چگونه از ذهن و بدن فرزندان خود در برابر ویروس کرونا مراقبت کنیم؟

در این نوشتار سعی شده تا تکنیک های کاربردی نحوه برخورد با کورکان و نوجوانان و کاهش اضطراب در آنها در زمان شیوع ویروس کرونا بیان شود. حتی اگر به نظر می رسد که کودکان ونوجوانان، اخبار ویروس کرونا را به دقت بررسی نمی کنند ولی آنها می توانند تحت تاثیر اطلاعات و استرس بزرگسالان قرار گیرند. از اینرو والدین نقش مهمی در مدیریت این اطلاعات و نگرانی های ناشی از آن دارند.

اوایل کودکی(زیر 5 سال)

حتی اگر کودکان نمی دانند چه اتفاقی افتاده، ولی ممکن است از واکنش والدین به خصوص رفتار و ظاهر آنها، نگرانی و اضطراب آنها را متوجه شوند سعی کنید:

 1. در کنار کودکان بخصوص زمانی که آنها را در آغوش گرفتید، آرام یاشید.
 2. روال معمول زندگیتان را حفظ نمایید. این کار برای فرزندانتان اطمینان بخش است.
 3. تا حد امکان از فرزندانتان در برابر اخبار و اطلاعات رسانه ها محافظت کنید و آنها را در معرض اخبار قرار ندهید.
 4. به رفتارهای غیر کلامی خود توجه و مدیریت کنید. مانند ترس ناشی از بیرون رفتن خانه، گریه های بیش از حد، چسبندکی بیش از خد به فرزندان، تحریک پذیری و … به اندازه کافی برای آنها وقت بگذارید.
 5. در مورد ویروس کرونا با آنها صحبت نکنید مگر پرسشی بپرسند.
 • پیش دبستانی

 • اگر فرزند شما دوره پیش دبستانی را می گذراند، کمی آگاه تر است. آنها ممکن است از میکروب و ویروس، فعالیتهای پزشکی، و حتی مرگ بپرسند. به نکات زیر توجه کنید:
 1. نگرانی اصلی کودکان در این سنین ایمن بودن است. به آنها اطمینان دهید که والدین و سایر بزرگسالان برای تامین امنیت و سلامت او و دیگران تمام تلاش خود را می کنند.
 2. این کودکان هم چنین نگران والدین، بستگان و دوستان خود هستند. به آنها اطمینان دهید که همه برای سالم ماندن و مراقبت از دیگران هر کاری که می توانند انجام می دهند.
 3. کودکان در این سنین مرز بین واقعیت و خیال پردازی را نمی دانند، پس تا حد امکان آنها را در معرض اخبار رسانه ها قرار ندهید.
 4. به علائم غیر کلامی فرزند خود چون گریه بیش از حد، ترس از بیرون رفتن، تحریک پذیری و چسبندگی و وابستگی زیاد آنها توجه کنید و درک شان نمایید.
 5. به خواب آنها توجه کنید، و در کنار آنها هنگام خواب کتاب بخوانید و داستانهای جالب بگویید تا آرام بخوابند.
 6. تلاش کنید روال معمول زندگی تان را به نمایش بگذارید و به برنامه های آموزشی داخل خانه بپردازید.
 7. آن ها را در آغوش بگیرید.

  ابتدایی

  کودکان در سنین مدرسه از آنچه اتفاق افتاده آگاهند. احتمالا آن ها با دوستان خود تلفنی در ارتباط هستند و خبرها را می شنوند. در این دوره به این نکات توجه کنید:

  با کودکان ابتدایی در حد لازم با مشکل به وجود آمده صحبت کنید. به آن ها اطمینان دهید که شما برای حفظ سلامت و امنیت آنها همه گونه تلاشی می کنید و آن ها بایستی همکاری کنند و هر گونه پرسشی دارند از شما بپرسند. آنها حتما شنیده اند که این ویروس بسیار کمتر به بچه ها آسیب می زند ولی افراد مسن تر بیشتر آلوده می شوند، از اینرو ممکن است نگران مادر بزرگ . پدر بزرگ های خود شوند. حتی ممکن است نکران بیکاری والدین یا کاهش درآمد خانواده شوند. در چنین شرایطی بیشتر در کنارشان باشید  و اطمینان های لازم را به آن ها بدهید.

  اگر کودکان در این سن حساس تر،تحریک پذیر و بهانه گیر شده اند واکنش شان طبیعی است،نگران نباشید و صبور باشید. از پرداختن بیش از حد به اخبار رسانه ها خودداری نمایید و برای آن ها از برنامه های طنز و شاد استفاده کنید. اگر کودکان پرسشهایی دارند، آنچه واقعیت است را بیان کنید. از منابع صحیح اطلاعات تان را تامین کنید و بدون اغراق (کم یا زیاد) بیان نمایید. در صورت هر گونه مشکلی ذر ارتباط با فرزندتان میتوانید با کارشناسان و متخصصان مرکز ما تماس بگیرید09198174706

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *