پیمان شکنی به معنای هر گونه رابطه عاطفی، جسمی، حنسی با فرد سوم است (منظور از فرد سوم کسی است که فرد متاهل با او رابطه نا مشروع برقرار می کند). رابطه ای که فرد سعی می کند آن را از همسرش پنهان کند، زیرا آشکار شدن آن با احساس شرم و گناه همراه است و می تواند واکنش های اعتراض آمیز همسر را در پی داشته باشد. پیمان شکنی تنها در رابطه جنسی خلاصه نمی شود. خیال پردازی با فردی غیر از شریک جنسی، دیدن عکس و فیلم های مستهجن، رابطه تلفنی و اینترنتی پنهانی عاشقانه نیز بی وفایی تلقی می شود. یی وفایی و خیانت در سال های اول زندگی بسیار پایین است.
پنهان کاری یکی از نشانه های رایج در پیمان شکنی است که به شکل های مختلفی دیده می شود و طی روندی اتفاق می افتد که می تواند چند روز، چند هفته تا چند ماه طول یکشد. در این روند فرد ابتدا فکر پیمان شکنی به سرش می زند، ( زندگی من از غنای لازم برخوردار نیست و بهتر است کسی را پیدا کنم) ، سپس تضمیم می گیرد و در پیرامون خود جست و جو می کند و توجهش به افرادی جلب می شود که تا کنون نسیت به آن ها بی توجه بوده است. رابطه کلامی از طریق تلفن، اینترنت و یا رابطه حضوری شکل می گیرد. ارتباط به تدریج از رابطه کلامی فراتر می رود و بعد صمیمی و عمیق می شودو اگر احساس شرم و گناه شدید باشد فرد ممکن است تنواند عذاب وجدان را تحمل کند و رابطه نا مشروع را خاتمه می دهد، اما نداشتن احساس گناه و تمایل به لذت جویی می تواند باعث ادمه رابطه شود. توجه داشته باشید که این موارد اغلب زمانی اتفاق می افتد که فرد رابطه گرم و لذت بخشی با همسرش ندارد.
آگاهی از خیانت همسر تاثیر منفی شدیدی بر فرد و رابطه زناشویی دارد و زوج ها با شنیدن خبر مربوط به خیانت واکنش های منفی شدیدی نشان می دهند.به علاوه واکنش های هیجانی که افراد به دنبال پیمان شکنی و خیانت همسر تجربه می کنند، مشابه وکنش هایی است که بیماران با شنیدن خبر فوت یکی از عزیزان خود تجربه می کنند. انکار، شوک، خشم، افسردگی و واکنش هایی هستند که فرد آسیب دیده تجربه می کنند.
پیمان شکنی یا خیانت پیامدهایی دارد که یکی از آن ها اختلال در عملکرد روزانه است مانند اختلال در عملکرد شعلی، در خانه داری، مراقبت از فرزندان، مراقبت از خود (خواب، تغذیه و استراحت) واکنش هایی هستند که در بعضی از زوج ها دیده می شوند.
یکی دیگر از پیامدهای منفی این است که فعالیتهایی که تاکنون برای فرد لذت بخش بوده است متوقف می شود. مانند رفتن به سینما، شام خوردن در رستوران، رفتن به خرید، مهمانی و… . جمله حال و حوصله هیچ کاری رو ندارم زبان بسیاری از زوج هایی است که از عوارض خیانت رنج می برند. افت عملکرد فرد در رابطه امور شخصی و مراقبت از خود نیز واکنشی معمول در افراد آسیب دیده از خیانت است. فرد از دیگران کناره می گیرد، در سکوت فرو می رود و در افکار منفی خود غرق می شود و تمایلی به استراحت و غذا خوردن، خواب و حمام کردن نشان نمی دهد. در همین راستا بی توجهی شدید نسبت به خود می تواند با مشکلات گوارشی، ضعف شدید جسمی و بیماری نیز همراه باشد.
متخصصان هنر مشاوره در هر زمان همراه شما خواهند بود09198174706

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *