فردی که به اختلال وسواس مبتلا هست، از لمس دستگیره های درب آپارتمان خود وحشت دارد. برای چرخاندن دستگیره ابتدت بلور خود را روی دستش می کشد . او فکر می کند دستگیره ممکن است آلوده باشد و باعث گسترش میکروب ها به تمام مبلمان شود. هربار که چیزی را لمس می کند و احساس می کند کثیف است، مستقیم سراغ سینک می رود و دستانش را با مواد شوینده کاملا می شوید. گاهی اوقات تنها چند دقیقه طول می کشد و گاهی نیز باید تا نیم ساعت این کار را ادامه دهد تا احساس کند که تمیز شده است. بعد هم از دست زدن به شیر آب و بستن آن می ترسد. مشکل او به خانه محدود نمی شود. او دوست ندارد به اسکناس دست بزند، از دستشویی های عمومی استفاده نمی کند. برای او تئاتر، اتوبوس، پارک ها، خانه دیگران، همه و همه منابع یک اضطراب فلج کننده هستند. در ضمن فرد علاوه برآلودگی فیزیکی، در مورد افکار پلید نیز نگرانی دارد و افکار ناخوشایند را خارج از کنترل خود توصیف می کند.

وسواس شما ممکن است شامل بررسی مداوم قفل درب ها، شست وشوی مکرر دست ها، اجتناب از هر گونه تماس با آلودگی،شمارش، کمال گرایی شدید در انجام وظایف، احتکار وسایل غیر ضروری، یا اطمینان طلبی زیاد از دیگران و یا شامل کارهای ذهنی مانند تکرار یک فکر در سکوت خودباشد. حدود 80درصد افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی، افسرده خواهند شد و از هر 7 نفر، یک نفر با سیر پیشرونده روبرو می شود.

در هر صورت رفتارهای وسواسی در بیماران مختلف، متفاوت است که به برخی از آن ها اشاره می کنم: عادت شمردن، تعداد گام های خود در پیاده رو، تعداد اتومبیل های عبوری، تعداد وسایل روی میز، چیدن اسباب و وسایل در خانه با زوایای مناسب نسبت به هم، ذخیره کردن  مقادیر زیادی مواد غذایی، آداب خاص غذا خوردن، ساعت ها صرف حمام کردن و دوش گرفتن. چنین وسواس هایی می تواند استرس زا و برای دیگران آزار دهنده باشد. جای تعجب نیست که درصد قابل توجهی از افراد مبتلا، تجربه تنش با همسر خود را گزارش می کنند. وسواس فکری و عملی سایه خود را بر زندگی یک زوج می اندازد و تنش و استرس ایجاد می کند.

وسواس های فکری و عملی در بزرگسالان و نیز کودکان و نوجوانان به اشکال مختلفی دیده می شود. ولی علائم اختلال وسواسی جبری، چهار الگوی عمده دارد:

آلودگی

شایع ترین الگو آن هست کهفرد مبتلا به وسواس آلودگی به دنبالش شست و شو و دوری از وسیله ای که فکر می کند آلوده است را دارد. بیمار ممکن است دستش را به افراط بشوید و در واقع بساید و بخراشد، یا از ترس میکروب، حتی قادر به ترک خانه اش نباشد. بیمارانی که وسواس آلودگی دارند معمولا معتقدند که آلودگی با کوچکترین تماس به شی یا فرد دیگر منتقل می شود.

تردید

دومین الگوی شایع، وسواس تردید است که به دنبالش وارسی روی می دهد. مثلا فرد می ترسد مبادا اجاق را خاموش کرده یا ته و یا اینکه در را قفل کرده یا نه و بنابراین چند بار به خانه بر می گردد. سومین الگوی وسواس، افکار مزاحم و چهارمین الگوی آن تقارن یا دقت است. مثلا بیمار ساعت ها وقت لازم دارد تا یک وعده غذا بخورد.

در صورتی که شما یا اطرافیان شما از این بیماری رنج می برند کارشناسان و متخصصان ما در کنار شما خواهند بود در صورت تمایل می توانید جهت مشاوره تلفنی و یا حضوری با شماره09198174706 تماس بگیرید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *