بدبینی

هنگامی که در بدبینی و اندوه به سر می بریم ،درواقع با نوع خفیفی از یک اختلال روانی عمده به نام اقسردگی روبه رو هستیم. تقریبا همه ما گرفتار افسردگی بوده ایم و می دانیم که این وضعیت چگونه زندگی روزمره مارا مختل می سازد.در برخی ها،افسردگی تجربه ای کمیاب به شمار می آید.این عده تنها زمانی دچارافسردگی می شوند که یکباره با چند شکست روبه رو شوند.اما اقسردگی برای بسیاری ار ما پدیده ای کاملا آشناست. همان حالت آزار دهنده ای که هرگاه متحمل شکست می شویم ،آن را در وجود خود میابیم.برای عده ای دیگر نیز افسردگی در حکم همدمی همیشگی است که شادی را دربهترین اوقات زندگی از آنها می گیرد و درشرایط غم و اندوه، سایه ای تیره و بی پایان بر زندگیشان می افکند.

نوعی از افسردگی وجود دارد که ما آن را افسردگی طبیعی می نامیم که همه ما ان را به خوبی می شناسیم. این نوع افسردگی از رنج و شکست ناشی می شود که بخش گریز ناپذیری از زندگی گونه انسان به عنوان موجودی آینده نگر است. وقتی شغل دلخواه خود را پیدا نمی کنیم، ارزش سهام ما سقوط می کند، از سوی افراد مورد علاقه خود طرد می شویم، همسرمان فوت می کند، سخنرانی های بدی اراِیه می دهیم یا پیر می شویم، آنچه پس از رویارویی با شکست هایمان برایمان رخ می دهد، قابل پیش بینی است.

به عبارتی احساس ناراحتی و درماندگی می کنیم، منفعل و خموده می شویم، آینده را جز در تیرگی و تاریکی مطلق نمی بینیم و یقین پیدا می کنیم که برای تصحیح آن هیچ کاری از ما ساخته نیست. کار خود را به خوبی انجام نمی دهیم و ممکن است مدام از حضور در محل کار خویش امتناع بورزیم. تمایلی به انجام فعالیتهایی که سابقا از آنها لذت می بردیم، نشان نمی دهیم، علاقه خود را به غذا و معاشرت از دست می دهیم و یا دچار بی خوابی می شویم. اما پس از مدتی به حالت عادی باز می گردیم. افسردگی طبیعی به قدری شایع است که آن را سرما خوردگی روانی می نامیم.

اساس اندیشه فرد افسرده، سبک تفسیر بدبینانه است. وقتی افسرده هستید خود را غمگین، مایوس و غرق نا امیدی می یابید و احساس ناراجتی می کنید، ممکن است زیاد و بی وقفه گریه کنید و زندگی تلخ می شود. فعالیتهایی که قبلا لذت بخش بودند، ابلهانه و مسخره به نظر می آیند. لطیفه ها نه تنها دیگر خنده دار نیستند، بلکه کاملا بی مزه و طغنه زننده به نظر می رسند.

تغییرات خلق و خو در انسان

معمولا خلق و خوی فرد افسرده ثابت نیست و در طول شبانه روز تغییر می کند.  همانگونه که انتظار می رود، بدترین حالت به هنگام بیدار شدن از خواب ظاهر می شود. در حالی که در تختخواب دراز کشیده اید، افکار مربوط به ناکامی های گذشته شما را از پای در می آورند. اگر در رختخواب بمانید، این خلق و خو مانند ملحفه ای چرک دورتادورتان می پیچد. برخاستن از رختخواب و شروع روزی دیگر، از این تنگ خلقی می کاهد و این وضعیت با گذشت زمان بهبود می یابد. اما در حوالی ساعت سه تا شش بعدازظهر رو به وخامت می گذارد. خلق افسرده فقط شامل غمگین بودن نیست، اغلب اضطراب و تحریک پذیری را نیز در بر دارد. اما در اقسردگی شدید بیمار کرخ وبهت زده می شود.

افراد افسرده به جز فعالیتهای کاملا روزمره نمی توانند دست به هیچ کاری بزنند. آنها به محض رویارویی با مشکلات ناامید می شوند و نمی توانند از بین چند گزینه یکی را انتخاب کنند. بسیاری از بیماران افسرده شدید در فکر خودکشی هستند یا اقدام به خود کشی می کنند. افسردگی روی اشتهای فرد و خواب فرد نیز تاثیر می گذارد.

خوش بینی

این در حالی است که افراد خوشبین عملکرد بهتری دارند و در کار موفق ترند. حتی زندگی سالمتر و طولانی تری دارند. البته خبر خوب اینست که می توان افسردگی را درمان و بدبینی را نه تنها در افراد افسرده، بلکه در افراد طبیعی نیز به خوش بینی تبدیل کرد. ما در بهره گیری از خوش بینی حق انتخاب داریم و می توانیم مهارتهای خوش بینی را بیاموزیم در صورت تمایل می توانید با کارشناسان و متخصصان ما تماس بگیرید .

09198174706

بدبینی ، ویکیپدیا فارسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *